Kevesen tudják, hogy élnek Magyarországon hiúzok.
Az eurázsiai hiúz, Európa legnagyobb macskaféle ragadozója a Kárpátokban őshonos. Itt 2800 egyedszámmal fordul elő, ennél nagyobb populáció csak Oroszországban található.
Hazánkban a Kárpátok részét képező Északi-középhegység ad otthont néhány példánynak. Számuk rendkívül alacsony, nem éri el a húszat sem.Az alacsony létszámot leginkább az élőhelyek hiánya okozza. Kevés az olyan összefüggő, érintetlen erdőterület, amely ennek a ragadozónak alkalmas otthont biztosítana.
Ez a nagytestű macskaféle pedig igen nagy vadászterületet igényel, közel 60 négyzetkilométert. Remekül közlekedik havon is, gyors, képes nagyot ugrani, táplálékát főként kis testűek teszik ki (pocok, egér, nyúl), de a rókát, őzet, nagyobb madarakat is fogyasztja
Újra vannak hiúzok Magyarországon
2009.05.04. 20:31 - Index
A Börzsönyben, a Zemplénben és más erdőségekben is készültek infrakamerás felvételek hiúzokról. Magyarországon tíz-tizenöt példány élhet a szakértök szerint, és úgy tünik, nagyon jól érzik magukat. Korábban szinte teljesen kiirtották, a nyolcvanas évektöl viszont fokozatosan visszatelepedett Magyarországra Európa legnagyobb ragadozó macskaféléje, ma már akár Budapesttöl harminc kilométerre is elöfordulhat. Itt optimális él?helyet találtak az állatok, ami az élö- és búvóhelyet, kölyöknevelö helyeket és a táplálékot illeti - mondta Lontay László, az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóságának természetvédelmi őre.
A nagymacska éjjel vadászik, nappal pedig jobbára egy napos sziklán sütkérezik. Ha nedves a talaj, jól kivehetöek a hiúz lábnyomai a földön. A kirándulóknak nem kell félniük a ragadozótól, az emberre teljesen veszélytelen.
(Független Hírügynökség)
A WWF Magyarország azon dolgozik, hogy a természetes élőhelyek helyreállításával, gazdálkodástól mentes vadonok létrehozásával segítse a mára megritkult erdei növény- és állatfajok fennmaradását, állományaik gyarapodását.
Reméljük, hogy néhány évtized múlva a hiúz is gyakoribb lakója lesz erdeinknek. A foltos bundájú, fülén pamacsokat viselő, emberre veszélytelen macskaféle jelenléte azt mutatja, hogy az erdő életének természetes rendje kezd helyreállni.