Esőerdők pusztulása,földünk tüdeje,veszélyben a Föld nevü bolygó.

Nem vetted észre? Naponta mindent újra kezdünk. Újra mosdunk, újra borotválkozunk, újra fésülködünk, újra öltözünk. Újra megfőzzük az ételünket. Újra elmegyünk ide vagy oda. Újra dolgozunk, újra vesződünk, újra bosszankodunk, újra örvendünk

Klímaváltozás: az emberiség legégetőbb problémája Most még van lehetőségünk, hogy változtassunk a jövőnkön. Célunk, hogy felhívjuk a figyelmet a klímaváltozás jelentőségére, és arra, hogy természeti értékeink megőrzése nem tűr halasztást. Ma már senki sem tagadja, hogy a klímaváltozás az emberiség számára az egyik legnagyobb probléma, de tudomást csak kevesen vesznek róla. E változás okozója pedig maga az ember, aki túl nagy mennyiségben juttat olyan üvegházhatású gázokat (szén-dioxid, metán, nitrogén-dioxid) a légkörbe, amelyek Földünk folyamatos felmelegedését okozzák. Energiaéhségünk kielégítésére egyre több fosszilis, nem megújuló energiahordozót (szén, földgáz, kőolaj) égetünk el. 2005-ben 28 milliárd tonna szén-dioxidot juttattunk a légkörbe!

Éghajlatváltozás hatásai

Az éghajlatváltozás hatásait már most érzékeljük, és ez csak súlyosbodni fog. A sarki jégsapkák olvadása következtében folyamatosan emelkedik a tengervízszint, egyre gyakoribbak és nagyobbak lesznek a viharok, a gleccserek gyors olvadása pedig először pusztító árvizeket, később ivóvízhiányt fog okozni.

 

A természetes erdők és mezőgazdasági tájak életközösségeinek működése mindannyiunk számára fontos, hiszen a megélhetésünk alapját és mindennapi életünk hátterét jelenti. A legtöbb élőlény azonban egyre kevésbé képes alkalmazkodni az éghajlatváltozás okozta drasztikus átalakulásokhoz.

 

Fontosnak tartjuk annak bemutatását, hogy a klímaváltozás miként hat a világ és Magyarország életközösségeire, és mit lehet tenni annak érdekében, hogy ez a hatás minél kevésbé legyen megterhelő.

 

Ezért egy figyelemfelhívó kampányt indítunk, amely a klímaváltozás veszélyeit és a hatások csökkentésének hétköznapi lehetőségeit mutatja be. Az Olvadóban az Otthonunk című kampány során beszélünk a megújuló energiák adta lehetőségekről, tippeket adunk a hétköznapi energiafogyasztás csökkentésére, s olykor játékosan, máskor komoly formában emlékeztetünk arra, hogy természeti értékeink megőrzése mindannyiunk felelőssége, mely nem tűr halas

 

Eltűnőben a világ tíz természeti csodája - felelős a klímaváltozás

Az Amazonastól a Himalájáig a világ tíz természeti csodája néz szembe a pusztulással, ha a klímaváltozás a jelenlegi ütemben folytatódik - figyelmeztet a WWF, a nemzetközi természetvédelmi szervezet.

A WWF összefoglalót készített az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) e heti ülésére, melyben a világ tíz olyan természeti csodáját sorolja fel, melyek eltűnhetnek a klímaváltozás hatására.

A listán szerepel a

▪ Nagy Korallzátony (Ausztrália)

▪ Chihuahua sivatag (Mexikó, USA),

▪ tengeri teknősök (Karib-tenger),

▪ Valdíviai őserdők (Chile, Argentína),

▪ mangrove mocsarakban élő bengáli tigrisek (India, Sunderbans), ▪ Jangce folyó (Kína),

▪ Amazonas (Brazília),

 lazacok (Bering-tenger, Alaszka),

▪ olvadó gleccserek (Himalája),

▪ Kelet-Afrika erdei és tengerparti területei.

 

Ausztrália partjainál a Nagy Korallzátonyt a melegedő tengervíz okozta korallfehéredés* veszélyezteti. A korallzátonyokhoz kötődik a tengeri élőlények egynegyedének élete, így pusztulásuk végzetes számos állatfajra nézve. A tengerben élő és korallzátonyokon táplálkozó cserepes teknősöket (Eretmochelys imbricata) azonban nem csak a táplálkozóhelyek elvesztése fenyegeti, hanem a klímaváltozás más következményei is. Homokos tengerpartokon rakják le tojásaikat, ám az emelkedő tengervízszint elmossa fészkelőhelyeiket. A magasabb hőmérséklet hatására a tojásokból kikelő kisteknősök neme gyakrabban nőstény, mint hím, továbbá ha az óceáni áramlatok sebességében, irányában változás áll be, a vándorlásuk is lehetetlenné válhat.

A világ második leghosszabb folyója, az Amazonas mentén 2050-re feltételezhetően 2-3 °C-kal nő az évi átlaghőmérséklet. Ezzel együtt csökken az éves csapadék mennyisége, így az amazonasi esőerdők 30-60%-a száraz szavannává alakulhat. A trópusi növényzet ilyen mértékű átalakulása és a vízhozam jelentős csökkenése tovább befolyásolja a Föld atmoszféráját és az óceáni áramlatokat.

A Himalája gleccserei évente 10 métert rövidülnek a gyors olvadás következtében. A folyamat hatással van a belőlük táplálkozó folyók vízhozamára is, először rendkívüli áradásokat, ám később vízhozamcsökkenést és vízhiányt okozva. A Himalájában eredő Jangce vízhozamának csökkenése Kínában komoly vízellátási problémákhoz vezethet, pedig 450 millió embernek nyújt ivóvizet, táplálékot és energiát. A térségben máris tapasztalhatóak az átlagosnál gyakoribb és nagyobb viharok, áradások, földcsuszamlások, majd ezek után katasztrófikus méretű szárazságok.

A Chile és Argentína területén fekvő Valdíviai őserdőket a szárazság fenyegeti, ha a területet vízzel ellátó Andok gleccserei eltűnnek. Az itt élő, 3000 éves kort is elérő patagón ciprus (Fitzroya cupressoides) nagyon fontos a klímakutatások számára: évgyűrűiből kiolvasható, hogyan változott a hőmérséklet a fa élete során.

"Csak az üvegházhatású gázok kibocsátásának nagymértékű csökkentése állíthatja meg a világ természeti csodáinak teljes pusztulását." - nyilatkozta Csáki Roland, a WWF Magyarország igazgatóhelyettese. "A legnagyobb kibocsátó országok kormányainak eddigieknél sokkal határozottabb klímavédelmi intézkedéseket kell tenniük, hogy elkerüljük a katasztrófát."

*korallfehéredés: A klímaváltozás miatt növekszik a tengervíz hőmérséklete, minek következtében a korall-állatkákkal szimbiózisban élő, és azok színét adó algákban sérül a fotoszintézishez szükséges egyik protein. Mivel ezek az algák így már nem tudják élelemmel, energiával ellátni gazdájukat, az kilöki magából őket. A korall élete attól függ, mennyi algát tud megtartani. Ha mindet elveszíti, elpusztul és kifehéredik. Ezt a jelenséget nevezik korall-fehéredésnek. Elegendő egy tartósabb 2 ºC-os felmelegedés, és a pusztulás elkezdődik.

forr.pont:wwf.hu/index.php?p=hirek&id=201



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 21
Tegnapi: 45
Heti: 169
Havi: 512
Össz.: 148 567

Látogatottság növelés
Oldal: Klímaváltozás
Esőerdők pusztulása,földünk tüdeje,veszélyben a Föld nevü bolygó. - © 2008 - 2024 - eoerdo.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »